Skip to main content

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

polska ENEA ENERGA TAURON RWE PGE prad energia elektryczna

Artykuł przedstawia status, prawa i zobowiązania tak zwanych "sprzedawców z urzędu".

Ustawa Prawo Energetyczne przewiduje pięciu sprzedawców z urzędu (art. 3 pkt 29 ustawy Prawo Energetyczne). Sprzedawca z urzędu to przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót energią elektryczną. Każda z 5 firm (ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON) jest spadkobiercą dawnego monopolu, który obsługiwał dany region. Sprzedawca z urzędu jest przydzielany automatycznie odbiorcom energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, niekorzystającym z prawa wyboru sprzedawcy lub tym, którzy nie dokonali żadnej zmiany po liberalizacji rynku energetycznego.

Sprzedawca z urzędu należy do tej samej grupy kapitałowej co lokalny dystrybutor (OSD) :

Na podstawie Ustawy Prawo Energetyczne (art. 5a ust. 1), sprzedawca z urzędu jest zobowiązany do umożliwiania zawarcia przez klienta umowy kompleksowej, tzn. umowy łączącej sprzedaż oraz dystrybucję prądu. Za to lokalny dystrybutor (OSD) jest zobowiązany do współpracy ze sprzedawcą z urzędu aby dostarczać energię elektryczną klientom końcowym (5a ust. 2 ustawy).

Back to top