Skip to main content

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

biurowiec

Poniższy artykuł przedstawia skuteczne metody aby kontrolować zużycie energii elektrycznej w firmie i zoptymalizować koszty z nim związane.

Energia elektryczna stanowi w wielu małych i średnich firmach ponad 10% kosztów działalności gospodarczej. Według raportu Organizacji Rozwoju Przmysłowego Narodów Zjednoczonych z 2010 r., koszty zużycia prądu w porównaniu do wszystkich kosztów w firmie w krajach przemysłowych wahają się pomiędzy 2 a 20%.

 • W zależności od sektora stosunek jest następujący :
 • 2% w produkcji artykułów spożywczych
 • 5% w produkcji papieru
 • 7% w produkcji maszyn
 • 15% w produkcji produktów chemicznych
 • 20% w produkcji artykułów metalowych

Mimo tego przedsiębiorcy którzy poszukują poprawy rentowności zbyt rzadko myślą o oszczędności przy wydatkach na energię elektryczną. Z praktyki okazuje się, że kiedy polityka oszczędzania energii elektrycznej zostaje wdrożona w firmie, pracownicy chętnie się do niej dostosowują, z efektem na wyniki finansowe. Działania potrzebne aby zaoszczędzić na wydatkach na energię elektryczną nie są kosztowne. Jeden ze sposobów zmniejszania zużycia prądu polega na wprowadzaniu lepszego systemu zarządzania budynkiem i powierzchnią użyteczną.

Zarządzanie używaną powierzchnią

magazyn

W Polsce większość budynków nie jest ogrzewana prądem, choć często niektóre pomieszczenia są dogrzewane piecykami. Termomodernizacja jest najlepszą metodą aby obniżyć zużycie energii elektrycznej bez negatywnego wpływu na funkcjonowanie urządzeń produkcyjnych. Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym.

Główne postępowania podejmowane w ramach termomodernizacji są następujące:

 1. docieplanie ścian zewnętrznych i stropów
 2. wymiana okien
 3. wymiana lub modernizacja systemów grzewczych

Dane telemetryczne otrzymane dzięki systemowi monitorowania zużycia energii elektrycznej pozwalają wykryć nadmierne użycia prądu oraz możliwe oszczędności.

Dowiedz się więcej o możliwości korzystaniu z modułów telemetrycznych w celu monitorowania zużycia energii elektrycznej w Twojej firmie wyślij nam pytanie na [email protected].

Oświetlenie

wylacznik

Warto wymienić oświetlenie na energooszczędne albo na diody LED zwłaszcza w pomieszczeniach, które potrzebują stałego oświetlenia. Zadbanie o czyste i odsłonięte okna w biurze pozwala również bardziej wykorzystać światło słoneczne i mniej zużywać prądu. Nie ma powodów, aby światło na korytarzach, w kuchniach czy w łazienkach było włączone przez cały dzień, jeśli nikt tam nie przebywa. Można uwrażliwić pracowników na ten problem. Optymalnym i prostym rozwiązaniem są czujniki ruchu. Warto również korzystać z systemów, które współdziałają z żaluzjami, ogrzewaniem, klimatyzacją czy wentylacją.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Układ chłodzący, wentylacyjny, klimatyzacyjny

biurowiec

W miejscach takich jak sklepy spożywcze warto instalować ręcznie na noc zasłony na ladach i regałach w celu zmniejszania zużycia prądu.

W celu monitorowania zużycia energii elektrycznej można również zainstalować podliczniki które należą do układu chłodzącego, wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego. Podliczniki pozwalają zdalnie monitorować nasze zużycie energetyczne. Dane są wysyłane drogą bezprzewodową i przekazane do komputera lub do aplikacji webowej, pozwalając nam zrobić audyt energetyczny w swojej firmie lub w swoim domu za przyzwoitą cenę. Dzięki temu rozwiązaniu które porównuje zużycie z normami dla temperatur zewnętrznych można analizować dane i ustawić alarmy SMS-em lub mailem związane z poziomem zużycia prądu.

Dowiec się więcej o możliwości korzystania z modułów telemetrycznych wysyłając maila na [email protected].

Sprzęt biurowy

 • Małe działania mogą spowodować spore oszczędności. Oto trzy energooszczędne postępowania które można podjąć natychmiast:
 • ustalić optymalny tryb działania urządzeń
 • inwestować tylko w energooszczędne urządzenia takie jak laptopy i drukarki
 • używać listwę przełącznikową z gniazdkami i wyłączyć na noc komputery i drukarki za pomocą listwy zasilającej.

Pięć drukarek pozostawionych na noc w trybie stand-by zużywa tyle samo energii co jedna żarówka świecąca się przez całą noc.

Dowiedz się więcej o możliwości oszczędzania prądu przy użyciu sprzętu biurowego i wspólnych pomieszczeń tutaj.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Układ produkcyjny

biurowiec

W zakładach produkcyjnych, które pracują w systemie 2 lub 3 zmianowym warto dopasować taryfę do potrzeb Twojej firmy i do trybu pracy Twoich urządzeń (z dwoma lub trzema strefami czasowymi jak na przykład taryfa C12A, C12BC22A, C22B, C23, B22B23 lub B24). Warto również poddać analizie modernizację systemów napędowych i wymienić je na silniki o podwyższonej sprawności. Oszczędność w ciągu roku na jednym urządzeniu to kilkaset złotych. W zakładach, gdzie wykorzystuje się kilkadziesiąt takich urządzeń, rocznie możemy na tej operacji zaoszczędzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy wprowadzić również instalację lub pełną modernizację systemu sprężania, pompowania oraz układu wentylacyjnego.

Moduły telemetryczne są sprzętem elektronicznym. Urządzenia te pozwalają zdalnie monitorować nasze zużycie energetyczne pobierając dane pomiarowe pochodzące z licznika energii elektrycznej. Dane są wysyłane drogą bezprzewodową i przekazane na komputerze lub na aplikacji webowej, pozwalając nam zrobić audyt energetyczny w swojej firmie za przyzwoitą cenę. Na podstawie tych danych możemy się dowiedzieć ile oszczędzilibyśmy zmieniając naszą taryfę energetyczną na inną lub kompensując moc bierną wytwarzaną przez zasilanie maszyn.

Dowiedz się więcej o możliwości korzystaniu z modułów telemetrycznych w celu monitorowania zużycia energii elektrycznej w Twojej firmie, wyślij nam pytanie na [email protected].

Audyt energetyczny

Firmy, które organizują u siebie audyt energetyczny projektują plan działania w celu zoptymalizowania parametrów energii elektrycznej w firmie. Inżynier systemów energetycznych definiuje jakie odpowiednie wskaźniki energetyczne i finansowe będą celem do osiągnięcia. Ważne jest aby inżynier systemów energetycznych zajął się audytem wraz z profesjonalnym zespołem pracowników.

A. Osoba odpowiedzialna za optymalizację energetyczną

 • Do odpowiedzialności takiej osoby należy gromadzenie informacji oraz jej wykorzystywanie w celach :
 • zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej
 • negocjacja lepszych warunków taryfowych z dostawcami energii elektrycznej
 • zarządzania wydajnością urządzeń elektrycznych wraz z ich utrzymaniem
 • uświadomienie pracownikom racjonalnego używania prądu w firmie
 • Taka osoba powinna umieć odpowiedzieć na następujące pytania:
 • Ile płacę za energię elektryczną?
 • Jaki jest udział kosztów energii elektrycznej w kosztach produkcji?
 • Gdzie się zużywa najwięcej energii elektrycznej? / Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej?
 • Czy wiem kto ma najlepszą ofertę i czy wybrałem najtańszego sprzedawcę energii elektrycznej?
 • Czy korzystam z dopasowanej do moich potrzeb taryfy energii elektrycznej?
 • Czy monitoruję zmiany zużycia energii i potrafię je wytłumaczyć?

Podstawą działania powinny być dane o zużyciu energii. Dzięki rozwiązaniom telemetrycznym, można analizować dane zużycia energii elektrycznej i ustawić alarmy SMS-em lub mailem związane z wieloma parametrami zużycia prądu. Dowiedz się więcej o systemach telemtrycznych wysyłając nam maila na [email protected].

B. Stała kontrola zużycia

Stała kontrola zużycia pozwala monitorować parametry zużycia energii elektrycznej poprzez odczytywanie na bieżąco danych z liczników i z czujników (np. z czujnika temperatury). Warto analizować i interpretować poziom zużycia energii a szczególnie kiedy produkcja została chwilowo przerwana. Można również prognozować skutki zmiany produkcji i odkrywać niepożądane działania urządzeń elektrycznych. Najnowsze rozwiązania telemetryczne pokazują dane na stronie internetowej aplikacji webowej, na której wyświetlono wskaźniki pomiarowe instalacji elektrycznych: parametry energii elektrycznej ale również koszty związane z zużyciem energii elektrycznej wyrażone w złotówkach.

Użytkownik systemu otrzymuje wiele korzyści: po zrozu;ieniu rozbieżności wynikającej z analizy wskaźników, kierownik produkcji lub kierownik utrzymania ruchu może natychmiast wprowadzić zmiany korygujące na liniach produkcyjnych. Główny księgowy lub dyrektor finansowy może prognozować kwoty przyszłych faktur za energię elektryczną co pozwala uniknąć niespodziewanych kosztów. Użytkownik systemu może również precyzyjnie planować pracę maszyn w celu unikania chwilowych przekroczeń zużycia prądu, mocy umownej lub w celu prognozowania mocy umownej do ustalenia z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON - sprawdź kto jest Twoim Operatorem Systemu Dystrybucyjnego).

Moduł telemetryczny powinien być kompatybilny z każdym licznikiem cyfrowym i powinien odczytywać dane zdalnie i na bieżąco. Rekomendujemy używanie modułów telemetrycznych z 15 minutową częstotliwością co pozwala na przestrzeganie standardów dostawców energii (ENEAENERGAPGERWETAURON). Dla niektórych modułów telemetrycznych użytkownik systemu może skonfigurować zdalnie częstotliwość pomiaru.

Aby dowiedzieć się więcej o systemach telemetrycznych wyślij nam mail na [email protected].

Negocjowanie ze sprzedawcą energii elektrycznej

porownywanie

Przedsiębiorca może zaoszczędzić dzięki zmianie sprzedawcy energii elektrycznej lub zmianie taryfy. Sprawdź jak zmienić sprzedawcę prądu tutaj.

Polskie prawo energetyczne umożliwia podpisanie umowy z innym sprzedawcą energii elektrycznej niż z tym posiadający sieć energetyczną do której jesteśmy przyłączeni (tzw. Operator Systemu Dystrybucyjnego: ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON). Dzięki temu można porównać oferty różnych sprzedawców prądu i wybrać tę która jest dla nas najbardziej atrakcyjna.

Na ogół w ramach ofert sprzedaży energii elektrycznej dostępnych jest wiele wariantów. Różnią się pod względem stawek, dostępnych taryf oraz dodatkowych opłat (np. opłaty handlowe). Należy pamiętać, że nawet firmy o małym zużyciu prądu mogą łatwo zaoszczędzić pare tysięcy złotych rocznie dzięki zmianie sprzedawcy.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Wybór odpowiednej grupy taryfowej

kalkulator

Można zastanowić się nad inną taryfą energii elektrycznej u tego samego sprzedawcy. W Polsce energię elektryczną można kupować m.in. w grupie taryfowej jednostrefowej (np. C11) lub dwustrefowej (np. C12a i C12b) i wielostrefowej (np. B23, i B24 dla dużych firm). W pierwszym przypadku cena energii elektrycznej jest taka sama przez całą dobę. Druga i trzecia opcja oznacza wyższe ceny w godzinach szczytu/szczytów i niższe ceny poza godzinami szczytów (kilka godzin w ciągu dnia oraz godziny nocne). Dowiedz się więcej o dostępnych taryfach dla firm tutaj

Przed podjęciem decyzji co do zmiany strefy taryfowej, warto korzystać z narzędzi prognozowania aplikacji webowej systemów telemetrycznych. Dowiedz się więcej wysyłając Twoje pytania dotyczące korzystania z systemów telemtrycznych w celu dopasowania taryfy energii elektrycznej na mail: [email protected].

Moc umowna

W niektórych przypadkach (firmy o wysokim zużyciu energii elektrycznej) aby obniżyć rachunki można  dostosować moc umowną z dostawcą prądu (ENEAENERGAPGERWETAURON) do rzeczywistego zużycia energii elektrycznej w firmie. Warto zrobić symulację i ustalić optymalny poziom mocy umownej aby uniknąć kary pieniężnej za przekroczenie mocy umownej.

Moc czynna (wyrażona w kW) wyznacza poziom zakontraktowanej mocy (również nazwaną "mocą umowną") w określonym okresie rozliczeniowym. Za przekroczenie mocy umownej określonej w umowie pobierana jest opłata o określonej wysokości.

Podmiot gospodarczy zamawia moc umowną na następny rok, w terminie określonym w umowie. W przypadku braku zamówienia mocy umownej w wymaganym terminie, jako moc umowną na następny rok przyjmuje się wielkość mocy umownej, według której odbiorca był dotychczas rozliczany.

Operator Sieci Dystrybucyjnej (ENEA, ENERGA, PGE, RWETAURON) wyznacza normę mocy energii czynnej dla każdej godziny ze średnich wartości tej mocy rejestrowanych w okresach piętnastominutowych. Powyżej tej normy pojawiają się nadwyżki. Aby uniknąć takich nadwyżek, należy analizować podczas okresu rozliczeniowego moc czynną i rozważyć negocjację z dostawcą energii.

Dowiedz się więcej na temat możliwości kontrolowania poziomu zakontraktowanej mocy umownej dzięki systemowi monitorowania zużycia energii elektrycznej wysyłając mail na: [email protected]

Energia bierna

W firmach w których działają maszyny i silniki elektryczne, należy zastosować kompensację mocy biernej. Efekt jest taki, że użytkownik nie nadużywa tej energii i nie dostaje kar umownych od dostawcy prądu (ENEAENERGAPGERWETAURON). Aby zastosować kompensację mocy biernej należy analizować za pomocą urządzenia telemetrycznego czy firma przekracza w danym okresie czasu poziom zużycia energii biernej.

Dowiedz się więcej na temat systemów telemetrycznych wysyłając nam Twoje pytania na mail: [email protected]

Inteligentne sterowanie urządzeń

Można sterować zdalnie urządzeniami należącymi do sieci elektrycznej tzw. Inteligentną Siecią (ang. „Smart grid”). Takie rozwiązania pozwalają włączyć automatycznie niektóre, wybrane przez nas urządzenia w godzinach w celach oszczędnościowych.

Back to top